Articles

How Does A Tennis Tie-Break Work?

Tie-break w tenisie jest rozgrywany, gdy wynik gry w secie wynosi 6-6. W tym momencie gracze angażują się w 7-punktowy tie-break, aby rozstrzygnąć seta. Oznacza to, że pierwszy gracz, który osiągnie 7 punktów wygrywa tie-break.

Jeśli wynik w tie-breaku osiągnie 6-6, wtedy gracz musi wygrać za 2 punkty, aby zdobyć tie-break. Na przykład, ostateczny wynik tie-breakera w tym scenariuszu może wynosić 8-6, 9-7, 10-8, itd.

Nie ma ograniczeń co do tego, jak wysoki wynik może osiągnąć tie-break. Niektóre tie-breaki kończą się wynikiem 15-13 lub nawet wyższym. Tie-break trwa do momentu, aż jeden z graczy wygra 2.

Te same zasady dotyczą tie-breaków singlowych i deblowych. Jedyna różnica pomiędzy tie-breakami singlowymi i deblowymi dotyczy serwu, co wyjaśnię w dalszej części wpisu.

Kto serwuje pierwszy w tie-breaku?

Zawodnik, który odebrał w 12. gemie – lub w gemie, który doprowadził do wyniku 6-6, rozpocznie serwowanie w tie-breaku.

Odwrotnie, zawodnik, który serwował do wyniku 6-6, otrzyma pierwszy serw w tie-breaku.

Jak działa serw w tie-breaku?

Wyjaśnienie serwu w tie-breaku może być skomplikowane. Jednak kiedy już to zrozumiesz, jest to naprawdę bardzo proste. Prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli opiszę to w ten sposób:

1. Zawodnik A rozpoczyna tie-breakera i otrzymuje jeden serw, po stronie deuce.
  2. Kolejny serw będzie od zawodnika B po stronie ad.
  3. Kolejny serw nadal od zawodnika B po stronie deuce.
  4. Kolejny serw od zawodnika A po stronie ad.
  5. Kolejny serw od zawodnika A po stronie deuce.
  6. Kolejny serw od zawodnika B po stronie ad. – Po 6 punktach gracze zmieniają się na końcu. Gracz A i gracz B przechodzą przez siatkę na przeciwległe końce kortu i wznawiają tie-breakera.
  7. Kolejne podanie od gracza B po stronie deuce
  8. Kolejne podanie od gracza A po stronie reklam

Jeśli potrzeba więcej punktów, ten sam schemat będzie kontynuowany. Gracz, który rozpoczyna tie-break serwuje tylko pierwszy punkt. Od tego momentu obaj gracze serwują dwa razy, a następnie kontynuują na zmianę.

** Aby wszystko było jasne dla początkujących tenisistów, obaj gracze nadal mają dwie próby, aby serwować w pole serwisowe, zanim stracą punkt. Strona deuce to prawa strona kortu. Strona reklamowa to lewa strona kortu.

Kiedy zmieniasz stronę w tie-breaku?

Nie zmienia się stron, aby rozpocząć tie-breakera. Pozostaniesz po tej samej stronie przez pierwsze 6 punktów tie-breaka.

Jak tylko 6 punktów zostanie osiągniętych (może to być dowolna kombinacja wyników), wtedy zawodnicy zmienią strony.

Jeśli tie-break przejdzie o kolejne 6 punktów, wtedy zawodnicy ponownie zmienią strony. To się powtarza co 6 punktów aż do zakończenia tie-breaka.

Jeśli jest kolejny set do rozegrania po zakończeniu tie-breaka, zawodnicy zmienią końcówki w zależności od tego, na którym miejscu zakończyli tie-breaka.

Na przykład, jeżeli zawodnik A zakończy tie-break po jednej stronie kortu, rozpocznie następnego seta po drugiej stronie kortu (po przeciwnej stronie siatki).

Końcówka tie-break’a

Po zakończeniu tie-break’a w tenisie, jest on raportowany jako wynik seta 7-6. Dokładny wynik tie-breaka nie ma znaczenia (mogło być 7-0), wynik seta jest nadal zapisywany w księgach jako 7-6.

Jeśli grasz w meczu ligowym lub turniejowym, musisz tylko podać wynik 7-6, jeśli grałeś w tie-breaku. Ktokolwiek wygra tie-break, wygrywa seta.

Jak działa serw w tie-breaku deblowym?

Serwowanie w tie-breaku deblowym jest nieco bardziej skomplikowane do wyjaśnienia, ponieważ na korcie są cztery osoby. Jak być może wiesz, w meczu deblowym po każdej stronie kortu znajduje się dwóch graczy.

Drużyna, która serwowała do wyniku 6-6 w secie, otrzyma pierwszą piłkę w tie-breakerze. Drużyna, która rozpoczyna tie-breakera serwuje tylko raz, zanim serwuje druga drużyna.

Od tego momentu obie drużyny będą serwować dwa razy, na zmianę co dwa serwy, tak jak w singlu.

Zawodnikiem, który zaczyna serwować jako pierwszy w tie-breakerze jest zawodnik, który nie serwował w ostatnim gemie dla swojej drużyny. To może być trudne do zrozumienia, więc przedstawię format całego seta, abyś mógł to łatwo zobaczyć.

Nazwijmy zawodników z pierwszej drużyny A1 i A2. Zawodnicy z drużyny przeciwnej to B1 i B2. Tak będzie wyglądał wzór serwu dla całego seta.

• Gra 12 – Gracz B2 serwuje po stronie reklam

Załóżmy, że wynik meczu wynosi teraz 6-6 po 12 gemach. Rozpocznie się tie-break.

Na początku tie-breaka, drużyna A będzie serwować, ponieważ drużyna B serwowała w 12. gemie. Konkretnie, gracz A1 będzie serwował, ponieważ A2 serwował w ostatniej grze (gra 11), a gracze deblowi nigdy nie serwują dwóch gier z rzędu.

Po rozpoczęciu tie-breaka wszyscy gracze będą serwować na zmianę. Ponownie, nie jest to najłatwiejszy system do wytłumaczenia, więc rozłożę go w ten sposób:

• Punkt 1 – Gracz A1 serwuje
  • Punkt 2 – Gracz B1 serwuje
  • Punkt 3 – Gracz B1 serwuje
  • Punkt 4 – Gracz A2 serwuje
  • Punkt 5 – Gracz A2 serwuje
  • Punkt 6 – Gracz B2 serwuje
  • Gracze zmienią się po 6 rozegranych punktach.
  • Punkt 7 – Gracz B2 serwuje
  • Punkt 8 – Gracz A1 serwuje
  • Punkt 9 – Gracz A1 serwuje

Schemat ten powtarza się aż do zakończenia tie-breaka. Tak jak w przypadku singli, tie-breaki muszą być wygrane do 2 punktów i wszyscy gracze zmieniają się co 6 punktów aż do zakończenia tie-breaka.

Jak określić kto zaczyna serwować seta po tie-breaku?

W singlu, zawodnik, który rozpoczął serwowanie w tie-breaku będzie serwował w pierwszym gemie następnego seta.

I odwrotnie, zawodnik, który otrzymał pierwszy serw w tie-breaku będzie serwował w pierwszym gemie następnego seta.

Te same zasady obowiązują w deblu. Drużyna, która rozpoczęła serwowanie w tie-breaku, otrzymuje pierwszą grę w następnym secie.

Na początku seta, każdy zawodnik z drużyny serwującej może wybrać serw. To samo odnosi się do następnego gema, kiedy serwuje drużyna przeciwna. Każdy z tych dwóch zawodników może rozpocząć serwowanie jako pierwszy.

Dwaj zawodnicy, którzy jeszcze nie serwowali, zrobią to w dwóch następnych gemach (3. i 4. gem). Ten schemat serwowania obowiązuje do zakończenia seta lub do osiągnięcia tie-breaka.

Dlaczego tie-breaki są czasami rozgrywane do 10 punktów?

Tie-breaki w singlach są zawsze rozgrywane do 7 punktów w turniejach lub ligach. Jednakże w deblu, kiedy wynik seta wynosi 1-1, często rozgrywany jest 10-punktowy tie-break. Dzieje się tak dlatego, że mecze deblowe są ogólnie postrzegane jako mniej ważne niż mecze singlowe i pozwala to zaoszczędzić czas.

Nie zawsze tak jest. W większych turniejach, takich jak ATP Finals, Majors, czy Davis Cup, drużyny rozgrywają ostatniego seta.

Te same zasady obowiązują w 10-punktowym tie-breaku – zawodnicy zmieniają końcówki co 6 punktów, drużyna musi wygrać za 2 punkty, a ten sam układ serwów (który opisałem powyżej) obowiązuje w całym tie-breaku.

Wskazówki jak wygrać tie-breaka w singlu

Grając w singla, lubię od razu wyjść na prowadzenie w tie-breaku. To zdejmuje ze mnie presję i daje mi pewną poduszkę. Wiem, że jeśli uda mi się szybko uzyskać przewagę 1 lub 2 punktów, moje szanse na wygranie tie-breaka rosną.

Z tego powodu, szczególnie ważne jest, abyś grał dobrze podczas pierwszych 3 punktów tie-breaka. Kiedy już uda Ci się wygrać mini-breaka (wygrywając punkt przy podaniu przeciwnika), wystarczy, że utrzymasz podanie w tie-breaku i wygrasz go.

Jeśli przegrywasz w tie-breaku, nigdy się nie poddawaj. To tylko 7 punktów i ciężko pracowałeś na to, aby znaleźć się w tie-breaku, więc walcz z całych sił o każdy punkt.

Tie-break nie różni się zbytnio od gry, z tą różnicą, że będziesz podawał na przemian co dwa serwy. Skup się na swojej strategii i pozostań konsekwentny.

Często bycie konsekwentnym w tie-breakerze wystarczy, aby go wygrać, ponieważ twój przeciwnik jest prawdopodobnie tak samo zdenerwowany jak ty. Te nerwy mogą sprawić, że twój przeciwnik się spina i popełnia niewymuszone błędy.

Jeśli przegrywasz podczas 6-punktowej zmiany, nie spiesz się, napij się wody i zwolnij trochę tempo. Niech przeciwnik na ciebie poczeka, a twoja mowa ciała będzie pozytywna.

Jeśli przegrasz tie-break i mecz, zastanów się, co możesz zrobić inaczej w następnym tie-breaku, do którego dojdzie. Jeśli ma być rozegrany kolejny set, oczyść umysł z tego, co wydarzyło się w tie-breaku i skup się wyłącznie na następnym secie. Traktuj go punkt po punkcie.

Wskazówki jak wygrać Tie-Break w deblu

Double to wysiłek zespołowy. Powinieneś bezwzględnie pozostać pozytywnie nastawiony do swojego kolegi z drużyny przez cały tie-break. W tym momencie nie ma miejsca na błędy. Zachęcaj swojego partnera w każdym punkcie.

Prawdopodobnie będziesz chciał skupić się na słabszym zawodniku w drużynie przeciwnej. Jeśli masz wątpliwości, uderzaj do tego gracza. Pracuj nad swoją strategią.

Jeśli przegrywasz w tie-breaku, graj nieco bardziej konserwatywnie, podejmując mniejsze ryzyko – np. kłusownictwo. Jeśli masz przewagę w tie-breaku, możesz podjąć nieco większe ryzyko.

Dobre serwowanie w deblu jest ważniejsze niż w singlu. Jeśli serwujesz, zrób sobie małą przerwę i wykonaj pierwszy serw, a nie rzucaj się na wielką bombę.

Tylko wtedy, gdy prowadzisz więcej niż 3 punktami, powinieneś zacząć serwować z rozmachem. Pierwsze podanie w pole znacznie zwiększy twoje szanse na wygranie punktu.