Najdłuższa passa zwycięstw

Clemson, 7 (1934-1940)

Obecna passa zwycięstw

Clemson, 6 (2014-obecnie)

Doroczny mecz piłki nożnej Carolina-Clemson, (czasami nazywany „The Battle of the Palmetto State” & nieoficjalnie nazywany „Palmetto Bowl” począwszy od lat 50, znana oficjalnie od 2014 roku jako „Palmetto Bowl”, od przydomka stanu) była najdłuższą nieprzerwaną serią na Południu i drugą najdłuższą nieprzerwaną serią NCAA DI-A/FBS w kraju. Ta passa skończyła się w 2020 roku, gdy SEC ogłosiła, że ich drużyny członkowskie nie będą grać poza konferencją z powodu pandemii COVID-19, odwołując tym samym mecz z Clemson. Seria sięga 1896 roku, i była odnawiana co roku od 1909 roku. (111 kolejnych meczów) Uniwersytety utrzymują stadiony futbolu akademickiego na ponad 80,000 miejsc każdy, co plasuje oba w pierwszej 20-tce w Stanach Zjednoczonych. Chociaż seria została przerwana siedem razy od czasu jej powstania, biegła nieprzerwanie od 1909 do 2019 roku, co czyni ją drugą najdłuższą ciągłą rywalizacją w futbolu college’owym FBS Division 1, po tylko Minnesota / Wisconsin (nieprzerwanie od 1907 roku). Od 1896 do 1959 roku gra Clemson-South Carolina była rozgrywana w Columbia i określana jako „Wielki Czwartek”. Od 1960 r. Gra odbywa się na przemian na stadionach domowych obu drużyn – Williams-Brice Stadium w Południowej Karolinie i Memorial Stadium w Clemson, zwykle jako finał sezonu regularnego.

Clemson posiada 71-42-4 prowadzenie w serii. Clemson posiada 43-29-2 przewagę w Erze Nowoczesnej (po II wojnie światowej), a Clemson prowadzi w serii 12-7 w XXI wieku. Clemson ma więcej zwycięstw przeciwko USC niż jakikolwiek inny program, a Carolina jest druga za Georgia Tech w większości zwycięstw przeciwko Clemson.

Co roku, każda szkoła angażuje się w rytuał z udziałem maskotki drugiej drużyny. Karolina Południowa organizuje „Tiger Burn”, a Clemson organizuje pozorowany pogrzeb Cocky’ego. Po tym jak siedmiu studentów – sześciu z Południowej Karoliny i jeden z Clemson – zginęło w pożarze domu w Ocean Isle Beach w 2007 roku, pogrzeb Cocky’ego został odwołany, a Tiger Burn został zmieniony na „Tiger Tear Down” na ten rok.

Wczesne lata: 1896-1902Edit

Gdy Clemson rozpoczął swój program piłkarski w 1896 roku, trenowany przez Waltera Riggsa, zaplanowali rywala South Carolina College na czwartkowy mecz poranny w połączeniu z Targami Stanowymi. Carolina wygrała ten mecz 12-6 i narodziła się nowa tradycja – Wielki Czwartek. Clemson wygrał cztery kolejne mecze (w tym 51-0 w 1900 roku, co do dziś jest największym zwycięstwem którejkolwiek z drużyn w tej serii), zanim w 1901 roku nastąpiła pierwsza przerwa w serii.

Maskotka Gamecock pojawiła się po raz pierwszy w 1902 roku. W tym pierwszym sezonie jako Gamecocks, Carolina pokonała faworyzowaną drużynę Clemson trenowaną przez legendarnego Johna Heismana 12-6. Ale to właśnie zamieszki, które wybuchły po meczu, są najbardziej pamiętane.

„Fani Caroliny w tamtym tygodniu nosili plakat z wizerunkiem tygrysa, na którym stał gamecock, trzymając tygrysi ogon, jakby kierował tygrysem za ogon” – powiedział Jay McCormick. „Naturalnie, chłopaki z Clemson nie przyjęli tego zbyt miło i w środę i ponownie w czwartek, były sporadyczne bójki na pięści z użyciem mosiężnych kastetów i innych przedmiotów i tak dalej, niektóre z nich zakończyły się, według gazet, rozlaniem krwi i koniecznością szukania pomocy medycznej. Po meczu w czwartek, chłopaki z Clemson szczerze powiedzieli studentom z Caroliny, że jeśli przyniesiecie ten plakat, który jest dla nas obraźliwy, na wielką paradę w piątek, będziecie mieli kłopoty. I oczywiście studenci Caroliny przynieśli plakat na paradę. Jeśli dasz komuś ultimatum, a oni są twoim rywalem, zrobią dokładnie to, co powiedziałeś im, żeby nie robili.”

Jak można się było spodziewać, wybuchła kolejna bijatyka, zanim obie strony zgodziły się na wzajemne spalenie plakatu w celu rozładowania napięcia. Bezpośrednie następstwa spowodowały zatrzymanie rywalizacji do 1909 roku.

Akcja w meczu piłki nożnej Clemson-USC w 1911 r.

Era II wojny światowejEdit

II wojna światowa wyprodukowała jedną z najbardziej kuriozalnych sytuacji w historii rywalizacji. Cary Cox, futbolista zwycięskiego składu Clemson w 1942 roku, zapisał się do programu V-12 w 1943 roku i został umieszczony w USC. Instruktorzy marynarki w USC nakazali mu grać w drużynie futbolowej i został on mianowany kapitanem na mecz Wielkiego Czwartku z Clemson. Cox był niechętny do gry przeciwko swoim byłym kolegom z drużyny i wyraził swoje obawy trenerowi porucznikowi Jamesowi P. Moranowi, który odpowiedział: „Cox, nie mogę obiecać, że dostaniesz komisję marynarki, jeśli zagrasz w czwartek, ale mogę cholernie dobrze obiecać, że nie dostaniesz jej, jeśli nie zagrasz”. Cox następnie wyszedł i poprowadził drużynę Caroliny do zwycięstwa 33-6 przeciwko Clemson. Wrócił do Clemson po wojnie i był kapitanem drużyny w 1947 roku, która przegrała z Caroliną, ale Cox zdobył swoje miejsce w historii jako jedyny gracz, który był kapitanem drużyn futbolowych obu szkół.

Era współczesna – Po II wojnie światowejEdit

1946: Blisko zamieszek – podrobione bilety
Mecz z 1946 roku mógł być najbardziej chaotyczny w serii piłkarskiej. Dwóch nowojorskich gangsterów wydrukowało fałszywe bilety na mecz. Fani z obu stron nie mieli wstępu na mecz, gdy odkryto duplikaty biletów, co doprowadziło do zamieszek. Aby dodać do dzikiej sceny, fan Clemson udusił żywego kurczaka na połowie boiska podczas przerwy. Fani z obu stron rywalizacji, z których wielu odmówiono wstępu, wraz z fanami, którzy wylali się z trybun, szturmowali ogrodzenia i bramy i wylali się na boisko. Dopiero Sekretarz Stanu USA James F. Byrnes, który uczestniczył w meczu wraz z ówczesnym gubernatorem-elektem Stromem Thurmondem, uspokoił wrogo nastawiony tłum. Gdy przywrócono porządek, pozwolono fanom stać wzdłuż linii bocznej, razem z drużynami, podczas gdy druga połowa była rozgrywana do końca meczu. Gamecocks ostatecznie wygrał przez wynik 26-14.

1952: Gra nakazana przez prawo Karoliny Południowej
Konferencja Południowa (SoCon) prawie doprowadziła wieloletnią rywalizację do gwałtownego końca, gdy nakazała Clemsonowi nie grać z żadnym innym zespołem ligowym poza Marylandem jako karę dla obu szkół przyjmujących oferty misek wbrew zasadom konferencji (zarówno Clemson, jak i USC były wtedy członkami). Na prośbę prezydentów obu szkół, 27 lutego 1952 roku Zgromadzenie Ogólne S.C. podjęło uchwałę nakazującą rozegranie meczu. Gamecocks wygrali zawody 6-0. SoCon zareagowała na mecz, próbując zawiesić Clemson, co doprowadziło do tego, że siedem szkół członkowskich, w tym Clemson i USC, opuściło ligę i utworzyło Atlantic Coast Conference w maju 1953 roku.

1959: Finałowy Wielki Czwartek
Przez 64 lata Clemson podróżował do Kolumbii, aby zmierzyć się z Gamecocks na coroczną rywalizację w Wielki Czwartek. Ten rok oznaczał koniec tradycji, ponieważ rywalizacja rozwinęła się do serii dom-i-dom, rozgrywanej w sobotę. Jednak obie szkoły nie przeniosły rywalizacji na ostatni mecz sezonu zasadniczego aż do dwóch lat później. Clemson wygrał ostatni mecz Wielkiego Czwartku 27-0.

1961: The Prank
W 1961 roku bractwo USC Sigma Nu wyciągnęło to, co niektórzy nazwali największym żartem w historii rywalizacji. Kilka minut przed Clemson futbolistów graczy wszedł na pole do rozgrzewki przedmeczowej, grupa członków bractwa Sigma Nu pobiegł na pole, skacząc w górę iw dół i doping w strojach piłkarskich, które przypominały te noszone przez Tigers. To spowodowało, że zespół Clemson zaczął grać „Tiger Rag”, po czym żartownisie upadli, próbując wykonać ćwiczenia kalisteniczne. Robili też ćwiczenia piłkarskie, podczas których chłopaki upuszczali podania i nie trafiali w piłkę, próbując ją kopnąć. Fani Clemson szybko zorientowali się, że zostali oszukani i niektórzy z nich ze złością wbiegli na boisko. Jednak ochrona przywróciła porządek, zanim doszło do wymiany ciosów. Chłopcy z bractwa Carolina zdobyli również chorą krowę, którą planowali wyprowadzić w połowie meczu, aby została „Królową Klemsonu”, ale krowa zdechła w drodze na stadion. Carolina wygrała mecz 21-14.

1963: Tragedia narodowa przenosi grę
23 listopada 1963 roku Tygrysy i Gamecocks miały rozegrać coroczną rywalizację w krajowej telewizji na żywo. Jednak zamach na prezydenta Johna F. Kennedy’ego dzień wcześniej wpłynie na planowanie gry. Obie szkoły planowały kontynuować z oryginalnym dniem i godziną, ale presja rządu federalnego spowodowała, że szkoły przesunęły grę na 28 listopada, oznaczając jedyny raz, kiedy Clemson i Carolina grały w Dzień Dziękczynienia. Clemson wygrał ten mecz 24-20.

1975: Najwięcej punktów zdobytych przez Carolinę
22 listopada 1975 roku Carolina pokonała Clemson 56-20, aby ustanowić rekord Gamecock dla większości punktów zdobytych w meczu futbolowym przeciwko Tygrysom.

1977: „The Catch”
19 listopada 1977 roku, WR Clemson Jerry Butler wykonał nurkowanie, do tyłu, 20-jardowy odbiór przyłożenia na podaniu od QB Steve’a Fullera na 49 sekund przed końcem czwartej kwarty, aby dać Clemson zwycięstwo 31-27 w Kolumbii. Ta sztuka jest znana jako „The Catch” i jest jedną z najbardziej pamiętnych sztuk w rywalizacji.

1980: Pomarańczowe spodnie
W ostatnim meczu sezonu regularnego w sezonie 1980, mocno faworyzowana drużyna Caroliny udała się do Death Valley, aby zmierzyć się z Tygrysami. W niespodziance zarówno dla graczy, jak i fanów, trener Danny Ford odsłonił nowe pomarańczowe spodnie mundurowe dla Tygrysów do noszenia. To był pierwszy raz w historii Clemson, kiedy mieli na sobie pomarańczowe spodnie w jakiejkolwiek kombinacji do gry w piłkę nożną. Zainspirowani spodniami, słabiutkie Tygrysy pokonały Gamecocks, 27-6.

1981: Clemson wygrywa National Championship
W 1981 roku, Clemson pokonał Carolinę 29-13 w drodze do National Championship.

1984: Black Magic
Carolina zabrała swój rekord 9-1 na drodze do Clemson i spadła za 21-3 do Tygrysów. Z około trzech minut pozostałych w grze, Gamecock QB Mike Hold prowadził osiem-play 86-jard przyłożenia drive i, dzięki Clemson kary, która pozwoliła na ponowne kopnięcie nieudanego dodatkowego punktu, pokonał Tygrysy 22-21, aby zakończyć pierwszy 10-win sezon w historii programu.

1989: Orange on the road and Ford’s last hurrah
Po doznaniu dwóch rozczarowujących upsetów do Duke i Georgia Tech, 8-2 Tygrysy podróżowały do Columbii na coroczny mecz. Danny Ford po raz pierwszy pozwolił zawodnikom Clemson założyć pomarańczowe spodnie na drogę. Prowadzone przez Terry’ego Allena, który w pierwszej połowie zdobył 97 jardów i dwa przyłożenia, Tygrysy pokonały Gamecocks na 355 jardów w drodze do zwycięstwa 45-0. Mecz ten był ostatnim spotkaniem Forda z South Carolina jako trenera Clemson. Skończył z rekordem 7-3-1 przeciwko Gamecocks.

1992: Signing the Paw
Po 0-5 na początku sezonu 1992 (pierwszego USC w SEC), świeża sensacja Steve Taneyhill poprowadził Carolinę do czterech zwycięstw w swoich pierwszych pięciu startach jako rozgrywający Gamecock. Gdy Clemson potrzebował zwycięstwa u siebie, aby zakwalifikować się do rozgrywek, Taneyhill poprowadził swój zespół do zwycięstwa 24-13 i słynnie podpisał swoje nazwisko palcem na łapie Tygrysa na połowie boiska po kluczowym przyłożeniu w drugiej połowie.

1994: „The Return”
Przy obu drużynach wchodzących do gry 5-5 i próbujących zakwalifikować się do rozgrywek, Carolina prowadziła 14-7 w połowie meczu w Clemson. Gamecock RB Brandon Bennett otrzymał kopnięcie, aby rozpocząć trzecią kwartę, zrobił kilka kroków, a następnie odwrócił się i rzucił backward pass na drugą stronę pola, które zostało złapane przez DB Reggie Richardson, który zwrócił piłkę 85 jardów do linii 6 jardów Tigers '. Bennett zdobył przyłożenie w następnym zagraniu, dając Carolinie przewagę 21-7, a Gamecocks nie oglądali się już za siebie, wygrywając mecz 33-7 i zapewniając sobie udział w Carquest Bowl.

2000: „The Catch II”/”The Push-off”
W 2000 roku, tracąc późno w grze 14-13, rozgrywający Clemson Woody Dantzler połączył się z szerokim odbiorcą Rodem Gardnerem dla 50-jardowego odbioru do linii 8 jardów Caroliny z 10 sekundami pozostałymi do końca. Fani Caroliny wskazują na powtórkę, która wydaje się pokazywać, że Gardner odepchnął obrońcę Gamecock Andre Goodmana, ale fani Clemson twierdzą, że kontakt był obustronny i przypadkowy. Żadna flaga karna nie została rzucona, pozostawiając kopaczowi Clemson Aaronowi Huntowi kopnięcie 25-jardowego gola, który dał Clemsonowi zwycięstwo 16-14. Fani Clemson pamiętają ten mecz jako „The Catch II”, podczas gdy fani Caroliny nazywają go „The Push-Off Game”.

2001: Dwusetna wygrana
W 200. roku istnienia Uniwersytetu Południowej Karoliny, Gamecocks gościli Tygrysy pod koniec udanego sezonu regularnego, w którym co tydzień plasowali się w Top 25 i prowadzili 7-3 w rywalizacji. Carolina wysunęła się na prowadzenie 20-9 dzięki silnemu atakowi po ziemi i utrzymała je, wygrywając 20-15 i zapewniając sobie drugie z rzędu zaproszenie do Outback Bowl. Ze względu na ataki z 11 września, nie był to ostatni mecz sezonu zasadniczego dla Clemson. Tygrysy przełożyły mecz z 15 września (Vs. Duke) na pierwszy weekend grudnia.

2003: Najwięcej punktów zdobytych przez Clemson
W 2003 roku Clemson pokonał Carolinę 63-17, aby ustanowić rekord dla największej liczby punktów zdobytych przez którąkolwiek z drużyn w serii.

2004: Bijatyka
Bijatyka South Carolina-Clemson podczas meczu piłki nożnej w 2004 roku jest najnowszą erupcją wrogości w tej rywalizacji. Jest to również ostatni raz Lou Holtz trenera, po przejściu na emeryturę wkrótce potem. Clemson wygrał ten mecz 29-7. Każda z drużyn wygrała w tym roku w sumie sześć spotkań, co czyniło je technicznie kwalifikującymi się do rozgrywek. Jednak obie szkoły wycofały się z rozważań o miskach z powodu niesportowego charakteru walki.

2005: Kwartalnik wygrywa 4
W 2005 roku, dwie drużyny wykazały się niezwykłym gestem sportowej postawy, spotykając się na boisku przed meczem, aby uścisnąć sobie dłonie, kładąc za sobą walkę z 2004 roku. Clemson wygrał ten mecz 13-9, pozostawiając rozgrywającego Tygrysów, Charliego Whitehursta, niepokonanego przeciwko USC w ciągu 4 lat pracy w Clemson. Jedynym rozgrywającym Caroliny, który dokonał tego przeciwko Tygrysom był Tommy Suggs, który poprowadził Gamecocks do trzech zwycięstw z rzędu w latach 1968-1970.

2006: Kickers make the difference
Clemson prowadził 28-14 w trzeciej kwarcie, z Carolina quarterback Blake Mitchell rzucając trzy przechwyty. Gamecocks zdobył 17 punktów bez odpowiedzi, w tym dwa przyłożenia Mike’a Davisa i 35-jardowy gol Ryana Succopa – jedyne punkty w czwartej kwarcie – aby dać Gamecocks prowadzenie 31-28. Kicker Clemson Jad Dean nie trafił do bramki szeroko w lewo w doliczonym czasie gry, co dało Carolinie zwycięstwo. Ten mecz oznaczał również przeniesienie serii spotkań na sobotę po Święcie Dziękczynienia.

2013: Najwyżej sklasyfikowane spotkanie
W najwyższym w historii rankingu meczu pomiędzy tymi drużynami (Clemson #6, South Carolina #10), Gamecocks zapewnili sobie piąte z rzędu zwycięstwo nad Tygrysami wynikiem 31-17. Carolina wykorzystała sześć błędów Clemson, w tym dwa podczas zwrotów piłki, aby zapewnić sobie zwycięstwo. Zwycięstwo to oznaczało najdłuższą passę Gamecocks w rywalizacji z Clemson w historii. Dzięki tej wygranej rozgrywający South Carolina Connor Shaw zakończył swoją karierę niepokonany na Williams-Brice Stadium.

2019: Ostatnie spotkanie
No. 3 Clemson odniósł szóste zwycięstwo z rzędu nad Gamecocks, zdobywając 527 jardów i wygrywając 38-3. South Carolina zdobyła tylko 174 jardy w konkursie. Rozgrywający Clemson, Trevor Lawrence, zdobył 295 jardów i 3 przyłożenia, dzięki czemu Tygrysy wygrały 12-0 w sezonie zasadniczym. Lawrence miał również 8 podań na 66 jardów. Przegrana Gamecocks sprawiła, że ich bilans w tym sezonie wynosi 4-8. Tygrysy zdobyły 211 jardów w porównaniu do 69 jardów Gamecocks.

2020: Gra odwołana
Z powodu epidemii COVID-19, SEC ogłosił, że żadne gry poza konferencją nie będą rozgrywane wśród swoich członków, tym samym odwołując 2020 matchup między Clemson i South Carolina pierwotnie zaplanowany na 28 listopada 2020 roku. Decyzja ta oznaczała pierwszy raz od ponad 100 lat, kiedy te dwie drużyny nie zagrają.