Articles

What does Bonus Mean in Basketball?

Bonus w koszykówce oznacza korzyść z dostania się do strzału z rzutu wolnego po tym, jak drużyna przeciwna popełniła maksymalną liczbę fauli w kwartale lub połowie okresu. W innej nazwie, bonus jest również znany jako „faule do oddania” lub „w bonusie”. Faule drużyny są liczone za każdym razem, gdy gracz popełnia faul i jeśli osiągnie 5, wtedy bonus jest przyznawany.

Strzały bonusowe są przyznawane regularnie po 5. faulu, aż do i dopóki nie skończy się kwarta lub połowa. Choć znaczenie bonusu jest takie samo, w koszykówce można znaleźć drobne różnice w zależności od ligi. Rzućmy okiem na różnice w bonusach w koszykówce w zależności od ligi.

NBA

Gdy drużyna popełnia maksymalną liczbę fauli w kwarcie, wtedy drużyna przeciwna otrzymuje możliwość oddania rzutów wolnych za każdy faul popełniony na boisku. Bonus jest przyznawany po popełnieniu przez drużynę 5. faulu w kwarcie. Po zakończeniu kwarty bonusowy rzut również się kończy i jest naliczany ponownie w kolejnej kwarcie, jeśli drużyna ponownie popełni więcej niż 5 fauli. Te same zasady są stosowane w WNBA.

FIBA

Liga FIBA jest podobna do ligi NBA. Mimo że liga ta obejmuje mecze międzynarodowe, zasady FIBA i NBA są takie same. Jeśli drużyna popełni 5 fauli, przeciwnicy będą mieli szansę na oddanie dwóch rzutów wolnych. Dla obu strzelających i nie strzelających fauli, przeciwnik dostanie bonus dwóch rzutów wolnych.

NCAA/kolegium

Gry NCAA/kolegium różnią się od innych gier w koszykówkę. Gry college’u są bardziej atletyczne i są podzielone tylko na dwie połowy. Dlatego też, tylko 6 fauli jest przyznawanych w każdej połowie gry. Drużyna przeciwna otrzymuje możliwość wykonania rzutu wolnego po popełnieniu przez drużynę 7 fauli, które są powszechnie znane jako „jeden na jeden”. Gracz jest nagradzany za drugi rzut wolny, jeśli wykona pierwszy. Jeśli drużyna popełni więcej niż 10 fauli lub więcej niż połowę, drużyna przeciwna otrzymuje możliwość wykonania rzutów wolnych, co znane jest jako „double-double”.

3×3

W przepisach FIBA w grze 3×3 bonusowy rzut jest przyznawany po sześciu faulach. FIBA 3×3 ma nieco inne zasady dotyczące bonusu. Jeśli drużyna popełni więcej niż 10 fauli lub popełni kolejne faule, drużyna przeciwna otrzymuje możliwość wykonania rzutów wolnych i może rozegrać piłkę z linii bocznej jako bonus.

Zasady karania/premii w piłce nożnej

Authority Penalty FTs after Team fouls reset at Reset at overtime? Penalty free-throws at overtime after Free-throws attempted
FIBA (5-on-5), NCAA (kobiety) 5. faul drużyny Kwarta Nie Dwa
FIBA (3×3) 6. faul drużyny Gra Nie Dwa; po 10. faulu drużyny, posiadanie również przyznane drużynie nie
NBA i WNBA
Team Only
5. faul drużyny lub 2. faul drużyny w ostatnich dwóch minutach kwarty, jeśli do tego czasu nie jest jeszcze karana Kwarta Tak w każdej dogrywce 4. faul drużyny lub 2. faul drużyny w ostatnie dwie minuty dogrywki, jeśli do tego czasu nie zostanie nałożona kara Dwie
NBA i WNBA
Tylko zawodnicy
6. faul zawodnika
Jeśli na ławce rezerwowych nie pozostał żaden uprawniony zawodnik LUB
Zawodnik musi wrócić do gry po sześciu faulach, ponieważ ostatni uprawniony zawodnik doznał kontuzji.
Game No Jeden, obejmuje faule ofensywne
Jeśli faul defensywny, obowiązuje również kara drużynowa.
NCAA (mężczyźni), NFHS 7. faul drużyny Połowa Nie Jeden (jeśli pierwszy rzut wolny został spudłowany przed dziesiątym faulem), lub dwa (jeśli pierwszy rzut wolny został wykonany przed dziesiątym faulem, lub po dziesiątym faulu)